ثبت نام

استلار XLM

استلار (Stellar) با هدف انجام مبادلات و تراکنش‌های بین‌المللی با سرعت بالا و کارمزد کم ایجاد شد. ایده اصلی پروژه استلار این بود که تمامی افراد و نهادهای مختلف در سراسر دنیا (بدون اعمال هیچگونه تحریمی) بتوانند پول را در سطح بین‌المللی، با کارمزد بسیار پایین و در عرض چند ثانیه منتقل کنند. لومن، ارز دیجیتال پروژه استلار است که با واحد اختصاری XLM شناخته می‌شود. از زمان معرفی لومن (XLM) به دنیای ارزهای دیجیتال، شاهد عملکرد بسیار خوبی از آن بوده‌ایم بطوریکه در حال حاضر نیز در بین ۱۰ ارز دیجیتال برتر از نظر حجم بازار، قرار دارد.

جد مک‌کالب (Jed McCaleb) و جویس کیم (Joyce Kim)، در اوایل سال ۲۰۱۴ موفق شدند که با ایجاد تغییرات اندکی در سورس کدهای مهم ریپل، شبکه‌ی فورک شده‌ای با عنوان استلار بوجود آورند. به گفته جویس کیم، دلیل این کار نقصی است که در پروتکل اولیه ریپل وجود دارد. بر همین اساس، استلار یک نسخه به روز رسانی شده از پروتکل ریپل با یک الگوریتم جدید توافق جمعی ارائه کرد.

هدف اصلی Stellar، اتصال افراد، سیستم‌های پرداختی و بانک‌ها در سرتاسر جهان می‌باشد.

وایت‌پیپر (Whitepaper) استلار در آوریل ۲۰۱۵ منتشر شد و شبکه استلار در نوامبر همان سال به طور رسمی فعالیت خود را آغاز کرد. ناگفته نماند که استلار در سال ۲۰۱۴ با ۱۰۰ میلیارد واحد از ارز دیجیتال خود شروع به کار کرد و نام ارز دیجیتال شبکه استلار با توجه به تغییراتی که در سال ۲۰۱۵ روی شبکه آن اتفاق افتاد از استلار به لومن (XLM) تغییر یافت.